DSOI ønsker alle medlemmer et godt nytår og håber at se jer talstærkt til møderne i 2017.
2017 bliver året hvor vi kommer til at sætte DSOI mentor program i søen, og vi håber på stor opbakning fra medlemmerne hertil.
Der bliver behov for både engagerede mentorer og mentees – se mere her i programmet og mød op til forårsmødet og få mere at vide. Interesse i programmet kan allerede nu tilkendegives ved at sende en mail til: [email protected] (emne DSOI mentorprogram) eller
tilmelding på Online tilmelding som Mentor eller Online tilmelding som Mentee
En af de vel nok største udfordringer i implantologien idag er forebyggelse og behandling af periimplantitis. Derfor har vi til forårsmødet valgt igen at fokusere på emnet, denne gang med foredragsholdere med 2 ret forskellige strategier i behandling af peri-implantitis (ved hhv Mario Roccuzzo og Jürgen Becker). Endvidere skal vi høre om en stor national svensk undersøgelse om implantatbehandlinger der fokuserer på andet og mere end bare overlevelse af implantater (Jan Derks).
Skynd dig at tilmelde dig – vi glæder os til at se dig i Roskilde d. 25. marts 2017.
CE 8 point